Cam balkon

Temperli Cam Patlar Mı? Neden Patlar?

  • admin
  • Standart Gönderi
  • Cam Balkon

Cam balkon yaptıran kişilerin aklında genellikle güvenlikle ilgili sorular yer alıyor. Temperli camlar söz konusu olduğu zaman camın kırılıp kırılmayacağıyla ilgili birtakım bilgi kirliliği ortaya çıkıyor. Çünkü katlanır ve sürme cam sistemlerinde genel olarak temperli camlar bulunuyor.

Her cam gibi temperli camlarında kırılabilmesi diğer tabirle patlayabilmesi mümkün oluyor. Temperli camlar kırıldıkları anlarda binlerce farklı parçaya ayrılarak canlıları koruyor. Her camın kırılma özelliği olduğunun unutulmaması gerekiyor. Burada önemli olan detay 8 mm düz cama göre 8 mm temperli camın ne kadar dayanıklı olduğu oluyor. Temperli camlar düz camlara göre 5 kata kadar daha dayanıklı olabilecek şekilde tasarlanıyor. Bu camlar çok şiddetli darbelere karşı ekstra güvenlik sağlıyor.

Temperli Cam Özellikleri

Temper temelinde ısıtma ve hava basıncı bulunuyor. Hava basıncı ve ısı sayesinde ürünler her zamankinden daha dayanıklı bir hale geliyor. Bunun yanı sıra başka bir özellik daha bulunuyor. Kırılma gibi durumlarda çok küçük parçalara ayrılmaları güvenli bir kullanım imkanı sunuyor. Temperli camlar hem insanları hem diğer canlıları en iyi şekilde koruyor.

Çok şiddetli darbelere maruz kalmadığı süre boyunca kırılmayan bu camların son derece güvenli olduğu söylenebilir. Kırılsa bile dağılacağı için sizi en iyi şekilde koruyor. Kırılmalar genellikle patlama şeklinde oluyor. Bu patlamalar neticesinde camlar parçalara ayrılmak suretiyle kırılıyor.

Cam Balkon Hangi Durumlarda Kırılır veya Patlar?

Cam balkonların kırılması için çok şiddetli darbelere maruz kalması gerekiyor. Bunu bazen bir balyozla bile başaramayabilirsiniz. Kenar kısımları cam balkonların en hassas noktaları arasında yer alıyor. Bu kenar bölgelerinde bazı özel durumlarda hava baloncukları çıkabiliyor. Eğer o bölgeye denk getirirseniz, darbenin şiddetli olmasına gerek kalmıyor.

Camlarda tansiyon ortaya çıkabiliyor. Tansiyon makinenin ayarlarının değiştiği ilk 5 ile 10. dakikadan sonra beliriyor. 6 mm temperlerken 8 mm temperlemeye başlayabilecek olan makinenin ayarları değiştirilebiliyor. Tam bu süreçte tansiyon meydana gelebiliyor. Tansiyonlu camlara denk gelindiyse hiçbir darbeye gerek olmaksızın patlama oluşabiliyor.

Temperli Cam Kırıldığında veya Patladığında Ne Yapılması Gerekir?

Temperli camlar kırıldığı veya patladığı zaman vakit kaybetmeden detaylı bir temizlik yapmanız gerekiyor. Temizlik yaparken her zaman eldiven maske kullanmanız tavsiye ediliyor. Cam tanelerinin gözünüz ve teninizle temas etmemesine büyük bir özen göstermelisiniz.

Temizlik sırasında gözlük kullanmak son derece önemli oluyor. Cam parçacıkları vücudunuzda yürüyebilme özelliğine sahip oluyor. Kırılma sırasında parçalar herhangi bir yerinize geldiyse ve yaralanma söz konusuysa o bölgeyi suyun altına tutmalısınız. 1-2 dakika boyunca suyun altında tuttuktan sonra dezenfektan kullanarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler dışında ek bir tedbir almanıza gerek yoktur.

Temperli Cam Balkon Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Cam balkon sistemlerine geçiş yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak firma tercihinizi en iyi şekilde yapmalısınız. Bu süreçte asla aceleci davranmamalısınız. Uygun fiyatlı adı altında kalitesiz hizmet veren firmalardan uzak durarak, müşterileri tarafından olumlu geri dönüşler alan firmaları ön sıraya almalısınız.

Sistemin üretiminde kullanılan materyallere ait özellikleri tek tek öğrenmelisiniz. Kalitesiz malzemeler ile tasarlanan cam balkon sistemleri kısa süre içerisinde kullanışsız hale gelebileceği için maddi zarara yol açabilirsiniz. Güvenilir ve referanslarıyla dikkat çeken markaları tercih ettiğiniz zaman uzun yıllar boyunca sorun yaşamadan kullanabileceğiniz cam balkon sistemlerine sahip olabilirsiniz. Son derece güvenli ve şık olan sistemler sayesinde yaşam alanlarınıza ve iş yerlerinize farklı ve özel bir boyut kazandırabilirsiniz.

Adres

Öz Anadolu Sanayi Sitesi 1122. Cad.(Eski 22.Cad.) 1460 Sok.(Eski 682.Sok.) No:9-11 Ostim 06370 Yenimahalle/Ankara/Türkiye

Mail

info@bkscam.com

Çağrı Merkezi

+90 850 259 0 257

Telefon

+90 312 395 0 495

Soru & Cevap

S: Cam balkon sisteminde camlar rüzgarda kırılır mı?

C: Kullanılan camlar temperlidir. Darbeye karşı normal cama göre yirmi kat daha fazla dayanıklıdır.

S: Evim binanın en üst katında. Balkonu kapatmak istiyorum ama belli bir kısmının üstü açık olduğu için kapama yapılırmı ?

C: Balkon kapamasının açıkta kalan bölümüne çeşitli malzemeler kullanılarak kapatılır. Seçenekler: kompozit panel levha, sandöviç panel, demir karkaslı osb, mebran, şıngıl

S: Evin balkonuna katlanır camla kapama yapıldı ama stor perde taktırmak istiyorum olurmu ?

C: Stor perdenin toplandığında balkonun açılmasına engel olmuyorsa yapılabilir. Yani cambalkon sistemlerin tavana bağlı kasasının üstünde veya iç önünde en az 8 cm mesafe olması gerekiyor.

S: Cambalkonda kullanılan cam kalınlığı nedir ?

C: Cam balkonlarda kullanılan cam genellikle 8 mm kalınlığındadır. Taleb üzerine 6 mm ve 10 mm cam kullanılabilir ama sistem buna uyumlu olması gereklidir.

S: Balkon camları nasıl temizlenir ?

C: Balkon camları toplanma yerlerine açıldıktan sonra dışa gelen kısım temizlenir kapatılıp içe gelen kısım temizlenir. Diğer camlarda bu şekilde temizlenir ve kapatılır. Böylelikle balkon dışına sarkmadan güvenli bir temizlil yapılmış olur.

S: Balkonumun ön kısmında kavisli bir çıkıntı var, kapama yapılabilirmi?

C: Bütün balkon şekilerine katlanır cambalkon uygulanabilir.

S: Balkonumun küpeştesi beton fakat bazı bölünleri demir. Kapama yapılabilirmi?

C: Küpeştenin demir olan bölümüne beton küpeştenin yüksekliğinde sabit cam koymak için alüminyum doğrama yapılıp üzerine cambalkon kapaması yapılır.

S: Balkonumu birkaç sene önce kapattırmıştım cam kenarındaki plastik fitiller sarardı ve bazıları kırıldı, değiştirmek istiyorum ama başka malzeme olur mu ?

C: Cambalkon kapamalarında kullanılan camfitilleri 3-4 sene öncesine kadar şeffaf fitil kullanmak meçburiyeti vardı çünkü başka şeçenek yoktu. Şimdi Alüminyum fitil ve mıknatıs fitil şeçeneği mevcut ama önceden kapama yapılmış balkonlardaki plastik fitilleri alüminyum fitil profili ile değiştirebiliyoruz.

S: Balkon kapaması için dışardan içeriyi göstermiyen cam var mı?

C: Aynalı cam ve renklicam seçenekleri var. Bu camların özelliği ışığın olduğu yeri gösterip ışığın olmadığı yeri göstermemesidir. Gündüz balkonun içinden dışarıyı görebilirsiniz, dışarıdan sizi göremezler. Ama akşam balkonda lamba yandığı zaman tersi olur.

S: Cambalkon kapamasından sonra balkon içine su alırmı ?

C: Cambalkon sistemleri hareketli yani kayar katlanır olduğu için kasa ve baza araında yarım santim boşluk kıl fitil ile kapatılmıştır rüzgarlı yağmurda bu bölümden sızdırma olabilir tabi balkonun yönüde etkendir.izelasyon olarak montaj vidalaınını üzerine, yan dikme altlarına çıkış ağzı önüne silikon çekilip kasanın dış altına tahliye kanalı açılarak su balkon dışına atılması sağlanır yinede yüzde yüz su almaz garantisi yoktur.

S: Kapatılan balkonda kullanılan vidalar çirkin bir görüntü veriyor ne yapılması gerekiyor ?

C: Montajda bazı vidalar dışardan görünür ama genellikle sistemin alüminyum rengine uyumlu tapalar ile kapatılması gerekir.

S: Balkon camlarını açtığım zaman neden kendi kendine kapanıyor ?

C: Cambalkon montajında sistemin stoplama aksesuarı var bazı firmalar kullanmıyor ama kanatların kendi kendine kapanmasını engellediği için kullanılması gerekir sizin balkonda kullanılmamış firmadan taleb edebilirsiniz.

S: Isıcamlı cam balkon kapamasının faydası var mı?

C: Geniş kullanımı olan balkonlarda yaz, kış ailenizle güzel vakitler geçirmek için ısıcamlı balkon kapama uygulanmalıdır. Çiftcam özelliğinden dolayı ısıya normal 8mm lik balkon kapamasına göre 12 ila 15 derece farkı vardır.

S: Binamızın balkonlarında eğim olduğu için cambalkon yaptırmakta sıkıntı olur mu?

C: Cambalkon montajı terazide takılması gerekir. Balkonun eğimine göre küpeştenin en yüksek olan ve tavanın zemine göre en düşük olan yerine göre imalat yapılır ve teraziye alınarak kasa sabitlenir altta ve üstte oluşan boşluklar kasanın içinden ve dışından uygun köşebentler ile kapatılarak montaj yapılır.

S: Balkonumda camlı küpeşte var üzerine cambalkon yapılır mı, ağırlıktan küpeşte camı kırılır mı?

C: Cam balkon sistemleri genellikle alttan taşımalı olduğu için küpeşte camına zarar verebilir, ama BKS cambalkon sistemi üstten taşımalı montaj yapıldığı için rahatlıkla küpeşte camına zarar vermeden uygulanabilir.

S: Cambalkon sistemlerinde tekerlerin önemi nedir ?

C: Cambalkon firmalarının sistemleri çift rulmanlı tekerler ile hareket etmektedirler. Birçok üründe olduğu gibi tekerlerinde kötü olanları var ucuz malzemeden yapılmış bu tekerler paslanıp hareket etmez hale gelir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için BKS CAM BALKON SİSTELERİ gibi kurumsal firmanın ürünlerini tercih etmelisiniz. BKS tekerlerine 10 yıl garanti vermektedir.

S: Cambalkon sisteminin camları neden buhar yapıyor, sıkıntı olur mu ?

C: Balkon içerisinde çiçek var ise veya mutfak balkonu ise camlarda buhar oluşur. Buharın kaybolması için balkonun havalandırılması gerekir veya balkonun büyüklüğüne göre camların bir veya ikisine havalandırma deliği açılması buharı engelliyecektir. Buharın tek sıkıntısı terleme yaparak içeri su akması olur.