Cam balkon

Evinize En Uygun Cam Balkon Modeli Hangisi?

Evinizin yapısına uygun bir cam balkon modeli seçerken yalnızca fiyat odaklı bir yol izlememelisiniz. Bunun için iyi bir cam balkon sisteminde neler olması gerektiğini net bir şekilde öğrenmelisiniz. Kaliteli bir cam balkon sisteminde aşağıda yer alan detayların yer alması gerekir:

  • Alüminyum et kalınlığının 2 mm ve üzeri olması
  • Alüminyum saflık oranlarının en az %95 olması ve firma garantileri
  • Tekerlek mili özellikleri ve çelik yapısı
  • Tekerlek rulmanlarının çelik yapısıyla birlikte gövdede 2 adet rulman bulunması ve paslanmaz özellikler
  • Su tahliyesi profili ve kanalı
  • Sistem ayarı veya perde profili
  • PVC aksesuarlar
  • Temperli cam
  • Montaj ve üretimin profesyonelliği

Uygulanacak alanın yapısal özelliklerini dikkate almayı unutmamalısınız. Alanın ölçüsü, konumunu göz önünde bulundururken, tercihlerinize göre katlamalı ya da sürmeli ürünleri kullanabilirsiniz.

Tercih edilen sistemin yapısına göre tek cam veya çift cam seçebilirsiniz. En güvenlik istiyorsanız temperli cam veya sürme cam sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Sürme Cam Sistemi Nedir?

Sürgülü cam balkon sistemlerinde 5 ayrı ray sistemi bulunur. Bu raylar farklı yönlere doğru açılabilir. Yağmur, toz, kar ve rüzgarı içeri almaz. Sürme cam balkon sistemlerinde 8 mm veya 10 mm cam kalınlığı bulunur. Bu camlar tamamen temperli yapıya sahiptir. 500 kilogramlık darbelere karşı dayanıklı olan kaliteli camlardan tasarlanır. Genel olarak dar balkonlar, ofis bölme sistemleri, kafeler ve benzeri iş yerlerindeki dış mekanlarda kullanılır.

Sürme cam sistemlerinde paslanmaz demir oranı ‘’0’’ olan camlar kullanılır. Külçe alüminyumdan profiller elde edilir. Belirli ölçülerde kesilen materyaller, mekanlarınıza uygun hale getirildikten sonra montajlanır. Aksesuarlar da paslanmaz çelikten yapılır ve üzerine plastik kalıplar entegre edilir. Bunun sebebi zaman geçtikçe paslanmaması, oksitlenme ve benzeri deformasyonların önüne geçilmesi gerektiğidir.

Conta kısımları silikon özelliklidir. İklim değişikliklerinde sıcağa veya soğuğa karşı genleşmeye karşı dayanıklılık söz konusudur. Aralarda yer alan şeffaf contalar alüminyumdan oluşur.

Camların kapanma alanlarında kasa ile camı hareket ettiren özel mekanikler arasındaki kıl fitil 1200 mm kalınlığındadır. Zaman içerisinde meydana gelebilecek yıpranmalara karşı dayanıklıdır. Sürme cam balkon sistemleri eşikli ve eşiksiz olmak üzere iki ayrı temel türe ayrılarak sizlere sunulur.

Cam Balkon Nasıl Temizlenir?

İçe doğru katlanabilen kanatlı cam balkon sistemleri pratik bir şekilde temizlenebilir. Temizlediğiniz kanatların tekrar kir tutmaması için üst profillerin temizliğini katlama işleminden önce yapmanız son derece önemlidir.

Cam balkon temizliğini yaparken her kanadı tek tek temizlemeniz gerekir. İlk kanadı sürükleyerek uç kısımlarına kadar getirdikten sonra balkonunuzun iç kısmına bakan kısmı silebilirsiniz. Daha sonra katlayarak diğer kısımları da silebilirsiniz. Bu işlemi balkon kanatları için tekrarlayabilirsiniz. Böylelikle cam balkon temizliğini tamamlamış olursunuz.

Cam balkonunuzu temizlerken bazı özel detaylara da dikkat etmelisiniz. Balkon temizlerken sarkmamalısınız. Kendinizi tehlikeye sokabilecek tüm hareketlerden uzak durmalısınız. Üstüne çıktığınız bir merdiven yada sandalye gibi ek araçlar varsa bu araçların konumlandırmasını en iyi şekilde yapmalısınız.

Temizlik için uygun bir bez kullanabilirsiniz. Temizlik ürünleri arasından doğru seçimleri yaptıktan sonra camlara zarar vermeden temizliğini yapabilirsiniz. Böylelikle sahip olduğunuz ürünleri uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Cam balonların herhangi bir kısmını ağır kimyasal içeren maddeler ile temizlemeniz tavsiye edilmez. Bu tür maddeler bir süre sonra camların rengini matlaştırmaya başlayabilir ve profillerin boyası üzerinde bozulmalara yol açabilir.

Adres

Öz Anadolu Sanayi Sitesi 1122. Cad.(Eski 22.Cad.) 1460 Sok.(Eski 682.Sok.) No:9-11 Ostim 06370 Yenimahalle/Ankara/Türkiye

Çağrı Merkezi

+90 850 259 0 257

Telefon

+90 312 395 0 495

Soru & Cevap

S: Cam balkon sisteminde camlar rüzgarda kırılır mı?

C: Kullanılan camlar temperlidir. Darbeye karşı normal cama göre yirmi kat daha fazla dayanıklıdır.

S: Evim binanın en üst katında. Balkonu kapatmak istiyorum ama belli bir kısmının üstü açık olduğu için kapama yapılırmı ?

C: Balkon kapamasının açıkta kalan bölümüne çeşitli malzemeler kullanılarak kapatılır. Seçenekler: kompozit panel levha, sandöviç panel, demir karkaslı osb, mebran, şıngıl

S: Evin balkonuna katlanır camla kapama yapıldı ama stor perde taktırmak istiyorum olurmu ?

C: Stor perdenin toplandığında balkonun açılmasına engel olmuyorsa yapılabilir. Yani cambalkon sistemlerin tavana bağlı kasasının üstünde veya iç önünde en az 8 cm mesafe olması gerekiyor.

S: Cambalkonda kullanılan cam kalınlığı nedir ?

C: Cam balkonlarda kullanılan cam genellikle 8 mm kalınlığındadır. Taleb üzerine 6 mm ve 10 mm cam kullanılabilir ama sistem buna uyumlu olması gereklidir.

S: Balkon camları nasıl temizlenir ?

C: Balkon camları toplanma yerlerine açıldıktan sonra dışa gelen kısım temizlenir kapatılıp içe gelen kısım temizlenir. Diğer camlarda bu şekilde temizlenir ve kapatılır. Böylelikle balkon dışına sarkmadan güvenli bir temizlil yapılmış olur.

S: Balkonumun ön kısmında kavisli bir çıkıntı var, kapama yapılabilirmi?

C: Bütün balkon şekilerine katlanır cambalkon uygulanabilir.

S: Balkonumun küpeştesi beton fakat bazı bölünleri demir. Kapama yapılabilirmi?

C: Küpeştenin demir olan bölümüne beton küpeştenin yüksekliğinde sabit cam koymak için alüminyum doğrama yapılıp üzerine cambalkon kapaması yapılır.

S: Balkonumu birkaç sene önce kapattırmıştım cam kenarındaki plastik fitiller sarardı ve bazıları kırıldı, değiştirmek istiyorum ama başka malzeme olur mu ?

C: Cambalkon kapamalarında kullanılan camfitilleri 3-4 sene öncesine kadar şeffaf fitil kullanmak meçburiyeti vardı çünkü başka şeçenek yoktu. Şimdi Alüminyum fitil ve mıknatıs fitil şeçeneği mevcut ama önceden kapama yapılmış balkonlardaki plastik fitilleri alüminyum fitil profili ile değiştirebiliyoruz.

S: Balkon kapaması için dışardan içeriyi göstermiyen cam var mı?

C: Aynalı cam ve renklicam seçenekleri var. Bu camların özelliği ışığın olduğu yeri gösterip ışığın olmadığı yeri göstermemesidir. Gündüz balkonun içinden dışarıyı görebilirsiniz, dışarıdan sizi göremezler. Ama akşam balkonda lamba yandığı zaman tersi olur.

S: Cambalkon kapamasından sonra balkon içine su alırmı ?

C: Cambalkon sistemleri hareketli yani kayar katlanır olduğu için kasa ve baza araında yarım santim boşluk kıl fitil ile kapatılmıştır rüzgarlı yağmurda bu bölümden sızdırma olabilir tabi balkonun yönüde etkendir.izelasyon olarak montaj vidalaınını üzerine, yan dikme altlarına çıkış ağzı önüne silikon çekilip kasanın dış altına tahliye kanalı açılarak su balkon dışına atılması sağlanır yinede yüzde yüz su almaz garantisi yoktur.

S: Kapatılan balkonda kullanılan vidalar çirkin bir görüntü veriyor ne yapılması gerekiyor ?

C: Montajda bazı vidalar dışardan görünür ama genellikle sistemin alüminyum rengine uyumlu tapalar ile kapatılması gerekir.

S: Balkon camlarını açtığım zaman neden kendi kendine kapanıyor ?

C: Cambalkon montajında sistemin stoplama aksesuarı var bazı firmalar kullanmıyor ama kanatların kendi kendine kapanmasını engellediği için kullanılması gerekir sizin balkonda kullanılmamış firmadan taleb edebilirsiniz.

S: Isıcamlı cam balkon kapamasının faydası var mı?

C: Geniş kullanımı olan balkonlarda yaz, kış ailenizle güzel vakitler geçirmek için ısıcamlı balkon kapama uygulanmalıdır. Çiftcam özelliğinden dolayı ısıya normal 8mm lik balkon kapamasına göre 12 ila 15 derece farkı vardır.

S: Binamızın balkonlarında eğim olduğu için cambalkon yaptırmakta sıkıntı olur mu?

C: Cambalkon montajı terazide takılması gerekir. Balkonun eğimine göre küpeştenin en yüksek olan ve tavanın zemine göre en düşük olan yerine göre imalat yapılır ve teraziye alınarak kasa sabitlenir altta ve üstte oluşan boşluklar kasanın içinden ve dışından uygun köşebentler ile kapatılarak montaj yapılır.

S: Balkonumda camlı küpeşte var üzerine cambalkon yapılır mı, ağırlıktan küpeşte camı kırılır mı?

C: Cam balkon sistemleri genellikle alttan taşımalı olduğu için küpeşte camına zarar verebilir, ama BKS cambalkon sistemi üstten taşımalı montaj yapıldığı için rahatlıkla küpeşte camına zarar vermeden uygulanabilir.

S: Cambalkon sistemlerinde tekerlerin önemi nedir ?

C: Cambalkon firmalarının sistemleri çift rulmanlı tekerler ile hareket etmektedirler. Birçok üründe olduğu gibi tekerlerinde kötü olanları var ucuz malzemeden yapılmış bu tekerler paslanıp hareket etmez hale gelir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için BKS CAM BALKON SİSTELERİ gibi kurumsal firmanın ürünlerini tercih etmelisiniz. BKS tekerlerine 10 yıl garanti vermektedir.

S: Cambalkon sisteminin camları neden buhar yapıyor, sıkıntı olur mu ?

C: Balkon içerisinde çiçek var ise veya mutfak balkonu ise camlarda buhar oluşur. Buharın kaybolması için balkonun havalandırılması gerekir veya balkonun büyüklüğüne göre camların bir veya ikisine havalandırma deliği açılması buharı engelliyecektir. Buharın tek sıkıntısı terleme yaparak içeri su akması olur.